/VIDEO/ Celníci z Vysočiny se zaměřili na nezaplacené pokuty dopravců
Profilovka
19. 03. 2024
visibility 112

Během minulého týdne se hlídky celníků v terénu zaměřily na neuhrazené pokuty dlužníků za dopravní přestupky, které předaly k vymáhání celní správě městské úřady. Celníci z Vysočiny vybrali od pěti zahraničních řidičů neuhrazené pokuty ve výši 425.500 Kč.

Přetížená nákladní vozidla jsou bezesporu nebezpečím pro ostatní účastníky silničního provozu. Zároveň představují dlouhodobý problém spojený s poškozenými silnicemi a následně vysokými náklady na jejich opravy. Poměrně vysoké pokuty za dopravní prohřešky související s přetíženými vozidly vyměřují přepravcům kompetentní orgány, nejčastěji příslušné odbory dopravy městských úřadů s rozšířenou působností v rámci příkazního řízení. 

Ne vždy je ale vyměřená částka skutečně připsána do příslušných rozpočtů. Zejména zahraniční přepravci se nezřídka zdráhají pokutu zaplatit. V případě, že dlužná pokuta není v termínu správnímu orgánu uhrazena, je případ předán Celní správě ČR k vymáhání v rámci tzv. dělené správy. Vysočinští celníci se minulý týden zaměřili právě na tyto nezaplacené pokuty.

„Mobilní hlídky v terénu v rámci svých běžných činností ve spolupráci s analytickým oddělením zastavily minulý týden pět nákladních vozidel, jejichž provozovatelům byly v minulosti vyměřeny pokuty v rozmezí 32.000 až 198.500 Kč. Od všech pěti dlužných přepravních firem jsme na místě vybrali souhrnnou částku 425.500 Kč,“ uvedl mjr. Mgr. Pavel Šťáva, vedoucí oddělení Analýzy a informační podpory Celního úřadu pro Kraj Vysočina.

Celní správa ČR disponuje systémy a nástroji umožňujícími tyto hříšníky efektivně odhalovat v terénu a dlužné pokuty na místě vymáhat. Jedním z nich je i zákonná možnost odebrat registrační značky od vozidla dlužníka či přiložit tzv. botičku a zabránit tak v jeho další jízdě. A to do doby, než bude evidovaný dluh zaplacen. Tuto pravomoc celníci získali novelou zákona o celní správě účinnou od 1. ledna 2022. 

 

Zdroj: Celní úřad pro Kraj Vysočina (Bc. Richard Zeman, tiskový mluvčí)

 

 Podobné články

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image