Perný den celníků z Vysočiny: Nelegální dělníci v Humpolci, pašování lihovin a nafty
Profilovka
15. 11. 2023
visibility 1434

Rozsah úkolů a kompetencí Celní správy ČR je velmi široký a výkon její služby na Vysočině z 9. na 10. listopadu je o tom vypovídající. Celníci z odboru dohledu zde při kontrolní činnosti na dálnici D1 během 24 hodin zajistili celkem 143 litrů lihovin, 246 litrů vína, 177 litrů piva, 104 litrů nafty a k tomu 4 gramy hašiše.

Ve čtvrtek 9. listopadu kontrolní hlídka Celního úřadu pro Kraj Vysočina odhalila výkon nelegální práce u 7 ukrajinských dělníků na staveništi v Humpolci. V letošním roce bylo dosud zkontrolováno 330 pracujících cizinců a 53 z nich pracovalo nelegálně. V roce 2022 bylo zkontrolováno 218 zahraničních pracovníků a nelegálně vykonávalo práci 64 osob. 

Kvůli neuhrazení dlužných částek pokut za dopravní přestupky navíc vysočinští celníci zabránili v pokračování jízdě dvěma řidičům odebráním registračních značek z jejich vozidel. Nedoplatky v souhrnné výši 9700 korun byly následně zaplaceny a registrační značky řidičům vráceny.

Víno a k tomu 63 litrů lihovin neoprávněně v noci převážel moldavský řidič, zbylých 80 litrů lihovin zajistili celníci přes den bulharskému přepravci. Jiný Bulhar pak kromě nadměrného množství piva disponoval 104 litry motorové nafty, která se nacházela v zavazadlovém prostoru dodávky v deseti plastových barelech a odtud pomocí hadičky a podpory čerpadla putovala přímo do nádrže vozidla.

V rámci Evropské unie lze přepravovat maximálně 20 litrů nafty, 10 litrů lihovin a 110 litrů piva, při dovozu ze třetích zemí, což je příklad Moldavska, řidič překročil limit 1 litr lihovin a 4 litry vína. Nadlimitní množství vybraných výrobků podléhajících spotřební dani bylo proto zajištěno a provinilce kromě úhrady vyměřených zákonných poplatků čeká pokuta.

 

por. Bc. Richard Zeman, tiskový mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image