Učitelé ze Světelska patří mezi deset nejlepších padagogů na Vysočině
Profilovka
14. 10. 2023
visibility 1580

Rozvoj potenciálu žáků, motivace k učení ale i profesní rozvoj a práce pro odbornou učitelskou komunitu. Tyto a další předpoklady naplňuje desítka učitelů, která v pátek 13. října 2023 v historické aule Vysoké školy polytechnické Jihlava převzala ocenění Učitel Vysočiny 2023. V rámci ankety jsou oceněni ti nejlepší pedagogové základních a středních škol napříč Krajem Vysočina.

Z návrhů podaných vedením škol a přihlášek vypracovaných jednotlivými učiteli a učitelkami vybírala devítičlenná komise odborníků z praxe. „Hodnotili čtyři hlavní kritéria. Kantoři museli popsat, jak své žáky a studenty motivují k učení, ukazují jim cestu k dalšímu rozvoji, nabízejí podporu a současně je vedou k odpovědnosti za vlastní učení. U oceněných pedagogů je stejně tak důležitý i profesní rozvoj, předávání zkušeností dalším učitelům a spolupráce s rodiči,“ přiblížil Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Pod jeho záštitou anketu vyhlašuje krajská příspěvková organizace Vysočina Education ve spolupráci s Krajem Vysočina.

Cílem ankety je podpořit prestiž učitelského povolání a zvýšit povědomí o náročnosti pedagogické práce. „Zároveň bychom rádi ocenili kvalitní pedagogy a připravili vhodné kandidáty z Vysočiny pro účast v odborné ceně Global Teacher Prize Czech Republic,“ doplnil Jan Břížďala. Národní ocenění každoročně získává trojice inspirativních kantorů. Letos se mezi pětatřicet finalistů probojovala i trojice zástupců z Vysočiny.

 „Anketa Učitel Vysočiny ve své současné podobě navazuje na tradici drženou od roku 2019. Je přirozené, že v čase doznává inovací i změn. V letošním ročníku jsou mezi oceněnými pedagogy nejen kolegové z krajských středních škol, ale představujeme a oceňujeme i kolegy ze škol základních,“ upozornil na příjemnou změnu Jan Břížďala.

„Vzdělání je hodnotou. Říká se, že vzdělání je také statkem, vyžaduje spoustu práce. Ocenění Učitel Vysočiny je poděkováním pro učitele, kteří vzdělání začínají pěstovat. Mým kolegům na vysokých školách pak jejich dobře položené základy umožňují, aby jejich práci šlechtili,“ doplnil Václav Báča, prorektor Vysoké školy polytechnické Jihlava.

 

Ocenění Učitel Vysočiny 2023 získali:

Šenkýř Vlastimil, Ateliér keramiky a porcelánu – výtvarná praxe (Akademie – Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou)

Flekalová Jana, informatika a výpočetní technika (Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou)

Pilař Milan, český jazyk, literatura, základy přírodních věd a dějepis (Střední průmyslová škola stavební ak. Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod)

Vydlák Václav, matematika a fyzika (Gymnázium Havlíčkův Brod)

Rédlová Veronika, chemie, biologie (Základní škola T. G. Masaryka Jihlava)

Turín Jan, UOV – pokrývač (SŠS Jihlava)

Sláma Miroslav, informatika (Základní škola Nové Město na Moravě)

Husák Štěpán, dechové žesťové nástroje (ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem)

Hanáková Jana, matematika a pedagogika (ZŠ TGM, Moravské Budějovice)

Bretšnajdrová Květa, český jazyk, dějepis a výtvarná výchova (Gymnázium Moravské Budějovice)

 

Zdroj: Kraj Vysočina