Meteorologové varují před nebezpečím, na Vysočinu se žene silný vítr.
Profilovka
13. 10. 2023
visibility 436

V pátek dopoledne vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před silným větrem. Ten má v sobotu během dne zasáhnout velkou část republiky, nejsilnější nárazy větru místy dosáhnou až 70 km/h.

Velká část ČR včetně Kraje Vysočina a regionu Světelsko bude mít hodně větrný víkend. Vychází to z páteční výstrahy ČHMÚ.

Výstraha je s platností od 8:00 hodin do odpoledních 16:00 hodin a vztahuje se mj. na Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a Vysočinu.

„Před studenou frontou bude zesilovat jihozápadní vítr na čerstvý. Při přechodu fronty se vítr změní na severozápadní a potom začne slábnout. Nejsilnější nárazy větru pravděpodobně místy dosáhnou až 20 m/s, tedy 70 km/h,“ informuje ČHMÚ.

Hydrometeorologický ústav lidem doporučuje, aby se obyvatelé na příchod vichrů řádně připravili. Hrozit může poškození stromů a lesních porostů. Možné jsou menší škody na budovách. Doporučuje se zajistit dveře, okna, případně upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Důležité je dbát na zvýšenou opatrnost při pohybu venku a pří řízení vozidel. ČHMÚ také varuje výletníky, aby omezili túry a nevydávali se zejména po hřebenech hor.

Definitivně také končí babí léto. Od pondělí 16. října se očekávají přízemní mrazíky v nadmořských výškách do 400 m n. m, které mohou poškodit teplomilnější druhy zelenin.

Varování platí do odvolání pro kraje hlavní město Praha, Středočeský, Jihočeský (České Budějovice, Jindřichův Hradec, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vodňany), Plzeňský (Blovice, Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro), Karlovarský (Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov), Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Třebíč, Velké Meziříčí).