

Projekt Index prosperity a finančního zdraví, který doposud porovnával Českou republiku s ostatními státy Evropské unie, rozšířil svůj záběr. Nově hodnotí také prosperitu jednotlivých mikroregionů v rámci Česka, konkrétně obcí s rozšířenou působností (ORP), kterých je celkem 205. Pro účely srovnání je mezi ně zařazena i Praha jako 206. ORP.
Analytický tým hodnotil 206 mikroregionů podle 37 indikátorů rozdělených do sedmi oblastí života – od ekonomiky, přes demografii, vzdělávání a zdravotní péči, až po občanskou vybavenost a digitální infrastrukturu. Mezi sledovanými ukazateli nechybí například počet zubních ordinací, dostupnost internetu, počet obchodů či míra exekucí.
V celkovém hodnocení krajů si velmi dobře vedl Kraj Vysočina, který obsadil 3. místo mezi třinácti hodnocenými regiony (bez Prahy). Přestože kraj jako celek dosáhl pozitivního výsledku, rozdíly mezi jednotlivými ORP jsou výrazné.
Pořadí v Kraji Vysočina (Zdroj: Analýza silnejsiregiony.cz, upraveno)
Mikroregion Světlá nad Sázavou se v rámci Vysočiny umístil na posledním 15. místě, celkově pak obsadil 135. příčku mezi všemi mikroregiony v republice. Nejlepšího výsledku dosáhl v oblasti knihoven – 14. místo díky vysokému počtu knihoven na obyvatele (2 na 1000 obyvatel). Poměrně dobře si vede také v ukazateli podílu lidí v exekuci (23. místo) a v počtu zubních ordinací (31. místo).
Naopak největší rezervy má ORP Světlá nad Sázavou v oblasti digitálních kompetencí, v produkci komunálního odpadu či nově narozených dětí.
Všechny oblasti vč. popisu (Zdroj: Analýza silnejsiregiony.cz, upraveno)
V rámci nového indexu dosáhl nejlepšího výsledku mikroregion Turnov, zatímco na opačném konci žebříčku skončily Podbořany v okrese Louny. Hlavní město Praha, ačkoliv v mnoha oblastech vyniká, obsadilo až 23. místo – zhoršující skóre přinesla vyšší kriminalita nebo horší dostupnost mateřských a základních škol.
Za slabší považuje studie mikroregiony v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji, které se dlouhodobě potýkají s problémy, jako je vyšší podíl obyvatel v exekuci, odchod vysokoškolsky vzdělaných lidí či nižší průměrná délka života.
Zdroj: silnejsiregiony.cz (Milan Mařík), ČÚZK
Titulní foto: ilustrační (iSVĚTELSKO.cz, upraveno)